Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Navigacija
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Družinski bralni klub Potovanje med knjigami

Vabimo vas, da sprejmete naš izziv za potovanje, ki ne vključuje 10.000 korakov na dan vse dni v tednu, od aprila do oktobra, pač pa za potovanje med knjigami. Verjamemo, da bo vaš potep poln dogodivščin in novih odkritij, predvsem pa poln veselih uric, preživetih v okviru družine, kar bo še okrepilo vaše družinske vezi.


KDO SE NAM LAHKO PRIDRUŽI?
Družine, kjer najmlajši družinski član šteje 15 let ali manj.


ZAKAJ DRUŽINSKI BRALNI KLUB ?
Družinsko branje razvija, izboljšuje in poglablja vse običajne spretnosti pismenosti: poslušanje, razumevanje, bogati besedni zaklad, pri otrocih spodbuja samoizražanje, ustvarjalno razmišljanje, koncentracijo, empatijo, bogati domišljijo, sprošča telo in pomirja um. Vse to so sposobnosti, ki nam koristijo pozneje v življenju. Zakaj jih ne bi pridobili že kar doma?


KDAJ se podati na potovanje med knjigami?

Potovanje se začenja 23. aprila, na svetovni dan knjige, konča pa 30. septembra, ko je zadnji dan za oddajo knjižice z izpolnjenimi nalogami.

ZAKLJUČEK se bo odvil v tednu otroka, med 6. in 12. oktobrom s pravljičnim gostom.

Dodatne informacije dobite v knjižnici, vabljeni!

Razstava ilustracij slikanice Mišja zabava Gaje Kos

Letošnji mladinski literarni festival Bralnice pod slamnikom spremlja razstava ilustracij Jake Vukotiča. Miški Rita in Mici sta svojo prvo vlogo dobili v slikanici Ne pozabi na naslov!, ki se je uvrstila tudi na seznam Bele vrane, ki ga pripravlja Mednarodna knjižnica za mladinsko književnost v Münchnu. Miški sta si v prejšnji slikanici zaželeli, da bi nastopili še v eni – tokrat v taki zgodbi, ki ima glavo in rep. Želja se jima je uresničila. V Mišji zabavi je kar nekaj glav in repov, ker v njej nastopa veliko miši in dva mačka.


Ilustratorja Jaka Vukotiča poznamo po izjemnih ilustracijah v otroških in mladinskih knjigah in kot stripovskega ustvarjalca. Avtorica slikanice je Gaja Kos, ki že vrsto let deluje kot samozaposlena v kulturi, pri čemer se v različnih vlogah posveča predvsem otroški in mladinski književnosti, iz katere je tudi doktorirala.

Vabljeni k ogledu!


Od 11. aprila dalje v razstavnem prostoru

Kaj pa ti bereš?

Mladinski literarni festival Bralnice pod slamnikom je bil prvič organiziran leta 2011 kot prvi tovrstni festival v Sloveniji. S festivalom povezujemo in nadgrajujemo prizadevanja za motiviranje za branje in dejavnike na področju promocije branja; bralca nagovarjamo intimno po njegovi meri, obenem pa javno promoviramo branje, predvsem branje v prostem času; razmišljamo globalno in delujemo lokalno, literaturo pa povezujemo s strpnostjo in medgeneracijskim povezovanjem.

Radi bi izvedeli, kaj pa vas navdihuje pri branju! Vabimo vas, na oddelek za mladino, da nam zaupate avtorja in naslov vaše najljubše knjige v naši kratki anketi z naslovom “Kaj pa ti bereš?”, kjer bomo raziskali bralne navade, najljubše žanre in priporočila knjig.

V vitrinah razstavnega prostora pred oddelkom za mladino si lahko v mesecu aprilu ogledate razstavo ilustracij drugošolcev Osnovne šole Drska, ki so nam zaupali naslov svoje najljubše knjige, avtorja in ilustratorja.

Nova sezona bralne značke za odrasle

V mesecu aprilu smo v Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto že 17. leto pričeli z bralno značko za odrasle.

Osrednja tema letošnjega seznama je ljubezen – v vseh njenih odtenkih. Tista prva, ki zaiskri v očeh, ona tiha, ki vztraja kljub vsem viharjem in tista, ki boli. V knjigah bomo iskali ljubezen med zaljubljenci, prijatelji, starši in otroki, ljubezen do knjig, umetnosti in življenja.

Knjižničarji smo pripravili knjižni seznam, na katerega smo uvrstili 70 knjižnih naslovov slovenskih in tujih avtorjev. Za osvojitev bralne značke jih je potrebno prebrati vsaj 5, jih označiti v bralni zgibanki in odgovoriti na najmanj 3 vprašanja v povezavi z vsebino knjig.

Bralna značka je dejavnost, s katero želimo promovirati in spodbujati branje in bralno kulturo pri odraslih. V ta namen ponujamo bralcem kakovosten izbor aktualnih in zanimivih del iz pestre zakladnice sodobne slovenske in svetovne književnosti. Knjižničarji na ta način dobimo vpogled v bralne okuse in navade naših obiskovalcev in hkrati skrbimo, da dobre knjige najdejo pot do pravih bralcev.

Vabljeni med knjige!

Prenovljena COBISS Ela: še enostavnejša pot do e-knjig!

COBISS Ela, prva javna platforma za izposojo e-knjig v Sloveniji, je dobila prenovljeno podobo! Z novo platformo ela.cobiss.net prinaša preglednejšo in tehnološko napredno uporabniško izkušnjo.

Kaj prinaša prenova?

  • Sodoben in pregleden portal, prilagojen uporabnikom.
  • Interaktivne vrtiljake za lažje odkrivanje novih knjig, vključno s strokovnimi priporočili knjižničarjev s portala dobreknjige.si.
  • Pametna priporočila glede na avtorja, žanr ali založbo, ki vam pomagajo odkriti knjige po vašem okusu.

Prenovljena COBISS Ela še vedno ostaja popolnoma brezplačna za vse člane knjižnic, s širitvijo e-knjig pa želimo spodbujati e-branje vseh generacij in omogočiti dostop do kakovostne literature kadarkoli in kjerkoli.

Obiščite nov portal ela.cobiss.net, ki je prilagojen za vse pametne naprave in omogoča odlično uporabniško izkušnjo.

Encyclopedia Britannica za najmlajše

Članom naše knjižnice nudimo dostop do Encyclopedie Britannica, ki je sedaj prilagojena tudi najmlajšim (predšolskim otrokom in otrokom zgodnjih razredov osnovne šole; eng. Beginner). Več informacij najdete v video predstavitvi na povezavi TUKAJ.

Vabljeni k uporabi!

Vstopna točka se nahaja na povezavi TUKAJ.

Encyclopedia Britannica je namenjena vsem uporabnikom splošnih knjižnic. Je najstarejša (1771) britanska enciklopedija ter sodi med najboljše in najbolj uporabljene splošne enciklopedije na svetu. Vsebuje več kot 29.000 slik, preko 1.700 animacij, video in avdio posnetkov, članke najboljših časnikov in strokovnih revij (zagotavlja jih ponudnik EBSCO), priporočenih spletnih mest in vsebin, novic, biografij itn. Znana pa je tudi po bogati zbirki svetovnih zemljevidov (World Atlas).

80 let revije Ciciban: iz zasebne zbirke Simona Stariča

Ciciban je najbolj prepoznavna in večkrat nagrajena revija, ki izhaja enkrat mesečno in danes pokriva različna področja in obdobja otrokovega razvoja med 6. in 8. letom starosti. Ime je dobila po otroškem liku iz pesmi slovenskega pesnika Otona Župančiča. Prva številka je izšla jeseni leta 1945. Njen prvi glavni urednik je bil Josip Ribičič, ki je bil poleg Oskarja Hudalesa, Alberta Široka, Zorke Peršič in Kristine Brenkove tudi med ustanovitelji revije.

Na razstavi ob 80. jubileju legendarne otroške revije si lahko ogledate tako prve kot nekatere številke novejših letnikov revije Ciciban iz zasebne zbirke Simona Stariča iz okolice Novega mesta, ki nakazujejo razvoj revije skozi čas.

Razstava je postavljena v Mušičevi avli pred oddelkom za mladino. Na ogled bo do konca marca 2025.

Kolo ali knjiga, samo da se miga

Ob evropskem tednu mobilnosti smo v Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto v sklopu certifikata Kolesarju prijazni skupaj s partnerji pripravili kolesarjenje od Novega mesta do Šmarjete. Na Karlovškovem trgu v Šmarjeti smo pripravili pogovor s Tadejem Golobom o njegovem kolesarskem vodniku Pikčasta Slovenija.

Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto je v sodelovanju s Policijsko upravo Novo mesto, Društvom knjižničarjev Dolenjske, Območnim združenjem RKS Novo mesto, Zavodom za turizem, kulturo in šport Šmarješke Toplice ter s pomočjo pokroviteljev in tehnično podporo trgovine in servisa koles Smole, d. o. o., organizirala kolesarjenje od Novega mesta do Šmarjete ter nazaj, ki se ga je udeležilo 40 kolesarjev.

Zbrali smo se ob 8. uri pred novomeško knjižnico, kjer smo organizatorji in vodniki predstavili projekt in potek poti, predstavnik Policijske uprave Novo mesto pa je podal napotke za varno kolesarjenje. Od tam so se napotili proti Ločni in Otočcu, kjer smo imeli krajši postanek pred gradom Otočec. Na Karlovškovem trgu v Šmarjeti smo udeleženci lahko prisluhnili Tadeju Golobu, ki je v pogovoru z Alenko Murgelj iz novomeške knjižnice predstavil svoj kolesarski vodnik Pikčasta Slovenija, v katerem je poglobljeno opisal 66 kolesarskih poti po Sloveniji. Vse opisane poti je tudi prekolesaril, saj je navdušen kolesar. Po hudi nesreči v gorah je moral namreč alpinizem zamenjati s kolesarjenjem, v katerem sedaj uživata skupaj s soprogo. Na vprašanje, katera izmed opisanih poti mu je najljubša, je odgovoril, da je Slovenija res krasna dežela in je izbira nemogoča: »Tista, ki sem jo nazadnje prekolesaril.«

Kolesarji so spoznali tudi vinsko fontano Izvir Cvička v Šmarjeti in se povzpeli na razgledni zvonik cerkve sv. Marjete, od koder se odpira čudovit pogled na šmarješko dolino in okolico.

Namen organizacije kolesarjenja pod sloganom Kolo ali knjiga, samo da se miga ob evropskem tednu mobilnosti je predvsem spodbujanje zdravega načina življenja, gibanja in branja, hkrati pa želimo organizatorji opozoriti na potrebo po urejanju trajnostnih mobilnih rešitev in varnih kolesarskih povezav med občinami na Dolenjskem.

Knjižnica reči

Na svetovni dan voda, 22. marca 2024, je v Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto ob pomoči partnerjev, Območnega združenja Rdečega križa Novo mesto, Društva za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto, LokalPatriota, društva Knjižnica Reči in podjetja ZEOS, d. o. o., zaživela prva knjižnica reči v Sloveniji, ki deluje znotraj splošne knjižnice. V njej so članom vseh enot novomeške knjižnice v brezplačno izposojo na voljo različni predmeti za delo in prosti čas, ki jih povprečen uporabnik potrebuje zgolj občasno, kot so na primer gospodinjski aparati, orodje ali avdio-video oprema.

Zakaj knjižnica reči?

Knjižnice reči so v tujini že pogosta praksa, saj predstavljajo inovativen način trajnostnega ravnanja z dobrinami in odgovornega potrošništva, poleg tega pa za uporabnike prinašajo številne koristi. Temeljijo na souporabi, s katero prihranimo denar, saj nam marsikaterega predmeta, ki ga uporabljamo le nekajkrat letno, ni potrebno kupiti. Prihranimo tudi prostor, ki bi bil sicer namenjen skladiščenju predmetov in hkrati pridobimo možnost, da predmet pred nakupom preizkusimo.

Namen knjižnice reči je spodbujati souporabo ter na ta način osveščati o pomenu trajnostnega razvoja, prispevati k boljšemu izkoristku naravnih virov, zmanjševanju števila odpadkov, graditi zaupanje med ljudmi in s tem utrjevati skupnost ter medsebojno pomoč in ne nazadnje omogočiti uporabo predmetov, ki si jih sicer ne bi mogli privoščiti, tudi posameznikom iz socialno šibkejših okolij.

Kako smo pridobili predmete?

Pred vzpostavitvijo knjižnice reči smo se partnerske organizacije odločile najprej preveriti, kakšne so dejansko potrebe v lokalnem okolju. Zasnovali smo vprašalnik, ki ga je izpolnilo več kot 300 posameznikov različnih starostnih skupin, in na ta način oblikovali seznam 45-ih predmetov, ki jih Novomeščani najbolj potrebujejo oz. bi si jih najraje izposodili. Na njem najdemo zelo različne predmete za delo in prosti čas, med njimi pa je največ gospodinjskih pripomočkov, različnih aparatov in orodij, ki jih potrebujemo za delo v hiši in okoli nje, prav tako pa so zelo zastopani predmeti, ki jih potrebujemo v prostem času. Zanimivo je, da so se na samem vrhu seznama znašle družabne igre. Omenjeni seznam je osnova za pridobivanje in nakup predmetov za novomeško knjižnico reči. V namen pridobivanja predmetov smo organizirali veliko zbiralno akcijo še uporabnih predmetov, ki jih prebivalci lokalne skupnosti ne potrebujejo več, za donacije predmetov ali sredstev za njihov nakup pa smo zaprosili tudi lokalna podjetja. Predmete s seznama, ki jih nismo uspeli zbrati v zbiralni akciji in z donacijami, je prispevala Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto. Trenutno je v Knjižnici reči Novo mesto za izposojo na voljo okoli 50 predmetov.

Kako poteka izposoja?

Izposoja predmetov iz knjižnice reči je brezplačna, edini pogoj za izposojo je članstvo v Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto. Poteka preko sistema Cobiss, zato je bilo najprej potrebno kreirati zapise za posamezne predmete, in sicer v maski za neknjižno gradivo. Vnesli smo tudi nabavne podatke z računa. Vse predmete smo opremili z inventarno številko, žigom knjižnice in črtno kodo. Pri opisih predmetov smo si pomagali z opisi predmetov na spletnih straneh prodajalcev. IZUM smo zaprosili za odprtje nove lokacije Knjižnica reči, kamor smo umestili predmete iz knjižnice reči, da jih uporabniki lažje najdejo v katalogu Cobiss+.

Predmete si je mogoče izposoditi za 7 dni z možnostjo podaljšanja še za dodatnih 7 dni, v kolikor ni drugih rezervacij. Dan prej jih je potrebno rezervirati preko sistema Cobiss ali po telefonu, saj se nahajajo v skladišču. Pri prevzemu je potrebno podpisati dogovor o izposoji, s katerim uporabniki zagotovijo vračilo predmeta ter se strinjajo, da bodo s predmetom ravnali varno in odgovorno. Predmete si lahko izposojajo le polnoletne osebe, razen družabnih iger, ki so na voljo tudi mlajšim. Hkrati si je mogoče izposoditi do 3 predmete.

Če uporabnik z vračilom predmetov zamuja, je obračunana zamudnina v višini 3 EUR/predmet/dan. V primeru, da predmet naroči in ga ne prevzame, je obračunan strošek v višini 1 EUR/predmet.

Mobilna enota knjižnice reči

Novo storitev smo javnosti uradno predstavili na novinarski konferenci v sklopu dogajanja ob svetovnem dnevu Zemlje. Hkrati smo na novomeškem Glavnem trgu obiskovalcem in mimoidočim prvič pokazali še premično enoto Knjižnice reči Novo mesto, ki sta jo zasnovala oblikovalca Natalija Zanoški in Darko Plevnik in je pritegnila številne poglede. Gre za predelan tricikel s kovinsko konstrukcijo, v katero je vgrajena lesena omara, kjer se nahaja izbor reprezentativnih predmetov iz knjižnice reči. Del kovinske konstrukcije je tudi rolo s ključnimi informacijami o knjižnici reči. Glavni namen premične enote knjižnice reči je promocija, saj na ta način lahko predstavljamo knjižnico reči tako v prostorih knjižnice kot izven nje.

Besedilo: Bojana Medle, Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto

Platforma COBISS Ela – prva javna platforma za izposojo e-knjig

Od 17. junija 2024 na voljo nova platforma COBISS Ela, prva javna platforma za izposojo e-knjig v Sloveniji!

Člani slovenskih splošnih knjižnic lahko zdaj dostopate do približno 2000 naslovov e-knjig različnih slovenskih založb – brezplačno!

Kaj ponuja COBISS Ela?

COBISS Ela je nacionalna platforma za izposojo elektronskih knjig, ki jo uporabljajo vse slovenske splošne knjižnice, članom slovenskih splošnih knjižnic pa ponuja enostavnejšo, hitrejšo in bolj kakovostno uporabo javne knjižnične storitve izposoje e-knjig. Izposoja je mogoča prek knjižničnega sistema COBISS in je za člane splošnih knjižnic brezplačna.

Platforma v svojem katalogu ponuja številne naslove slovenskih založnikov, prav tako so na voljo različni žanri.  Naslove knjig je mogoče poiskati v iskalniku COBISS+, omogočeno pa je tudi brskanje med samimi žanri knjig.

Platforma je rezultat sodelovanja med Inštitutom informacijskih znanosti iz Maribora (IZUM), Združenjem splošnih knjižnic, pri gradnji platforme pa je sodelovalo kar 18 knjižnic in 5 založba. Nacionalni koordinator platforme je Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto.

Kako deluje?

Uporaba platforme COBISS Ela je enostavna in brezplačna za člane splošnih knjižnic.

E-knjige si lahko izposodite prek spletnega kataloga COBISS+ in storitve Moja knjižnica. Za branje potrebujete ustrezno programsko opremo:

  • Cantook by Aldiko za Applove tablice ali mobilne telefone (dostopno v Apple App Store)
  • FB Reader za Android bralnike, tablice ali mobilne telefone (dostopno v Google Play trgovini)
  • Thorium Reader za računalnike (Windows, macOS, Linux)

Postopek izposoje:

1. Poiščete željeni naslov v katalogu COBISS+ ali s klikom na ikono COBISS Ela.

2. Izberite možnost “izposodi si” in se prijavite v servis Moja knjižnica.

3. S klikom na “Prenesi” naložite e-knjigo na svojo napravo.

4. E-knjigo odprete v predhodno nameščeni aplikaciji (Cantook by Aldiko, FB Reader ali Thorium Reader) in začnite z branjem.

Ključne prednosti:

  • Uporabniki lahko e-knjige berete na dveh napravah hkrati.
  • Naenkrat si lahko izposodite do 5 knjig za obdobje 21 dni.
  • Po preteku tega obdobja se knjige samodejno razdolžijo.
  • Predčasna vrnitev je možna po 24 urah od izposoje.

Podpora za e-bralnike:

COBISS Ela je združljiva z bralniki, ki podpirajo Android 5.1 ali novejšo verzijo in omogočajo nalaganje aplikacij iz Google Play trgovine.

Priporočeni modeli vključujejo InkBOOK od 2019 leta dalje (Focus in Calypso) ter Onyx BOOX. Čeprav bralniki Kobo trenutno ne podpirajo izposoje preko COBISS Ele, naj bi se po zadnjih informacijah proizvajalca to omogočilo do konca tega leta.

Tehnična podpora:

Klicni center IZUM je na voljo za pomoč:

  • od ponedeljka do petka med 7.30 in 20.00
  • ob sobotah med 7.30 in 13.00 na telefonski številki 02 25 20 333

Za več informacij obiščite:

Želimo vam prijetno branje!